Komunikace a aktivní naslouchání
komunikace v osobním i pracovním životě
Komunikace je součást našeho soukromého i pracovního života. Jsme obdařeni darem mluvit, bohužel ale naslouchání značně pokulhává. Přitom právě naslouchání dělá z komunikace ten správný a efektivní nástroj. Když s někým hovoříte, dejte mu najevo, že ho posloucháte. Parafrázujte, přitakávejte, ptejte se. Aktivní naslouchání je důležitým prvkem, který přispívá k dialogu. Smysluplná efektivní komunikace činí z každého jednání a setkání velkou show. Přináší pocit uspokojení a napomáhá k pocitu štěstí.
V mluveném projevu vnímáme 40% informací z hlasu a intonace. Je tedy důležité mít na paměti, že i naše rozpoložení udělá mnoho. Takže nezapomínejte na neverbální komunikaci, která může prozradit mnohem více než slova. Buďte klidní a předem si uvědomte, co chcete sdělit. Používejte cíleně pozitivní slova, zbytečně řeč neprodlužujte. Tyto rady platí především pro pracovní komunikaci, ale je dobré si je osvojit a vyhnout se prázdnému plkání i v osobní komunikaci. Může se Vám totiž stát, že Vás lidi přestanou vnímat a neslyší pak ani důležité informace. Mluvte proto jen když máte co říct. (pro někoho úkol hodný celoživotního boje ;-) )
Komunikační dovednosti se samozřejmě i školí, vše se dá osvojit, takže pokud máte pocit, že Vaše nabídky jsou často odmítány, že Vás lidi nevnímají a nebo dochází ke střetům, je čas s tím něco udělat. Vzpomínám si na pocity, které mě provázely v intenzivním týdenním školení Komunikačních dovedností. Chtěla jsem to vzdát. Bylo to náročné. Je dobré znát svá slabá místa a naučit se ovládat, i v případě, že na ně někdo „uhodí“. Byla to moje druhá maturita, vážně. Teď bych to doporučila všem, aspoň denní kurz plný praktického cvičení. A jestli se u toho zapotíte, tak jste investovali dobře.
Závěr mého textu o komunikaci věnuji praktickým tipům a radám.
Jak na trému:
- Naučte se správně dýchat
- Pomáhá sebedůvěra, cvičení i připravenost
- Pomáhá pitný režim
- Pevný postoj
- Povzbuzujte sami sebe
- Používejte pomůcky
Zásady správného projevu – Pravidlo POZOR ;-) :
Používejte příklady
Obecně srozumitelný jazyk
Zorganizujte si myšlenky
Omezte se na klíčové body
Rekapitulujte
Principy mezilidských vztahů
Přejato od Dala Carnegieho – "Jak získávat přátele a působit na lidi" – Jak získat lidi na svou stranu
- Vyhýbejte se hádkám. Spor vyhraje ten, kdo se nepře.
- Ukažte druhým, že respektujete jejich názory. Nikomu neříkejte, že se mýlí.
- Jestliže se mýlíte, uznejte svůj omyl rychle a ochotně.
- Když řešíte sporné situace, začínejte přátelsky.
- Veďte druhého od počátku ke kladným odpovědím.
- Nechte hovořit druhého.
- Přesvědčte druhého, že nápad vznikl v jeho hlavě.
- Snažte se upřímně dívat na věci očima druhého.
- Berte ohled na přání a představy druhého.
- Předpokládejte, že druzí jsou charakterní. Dovolávejte se jejich ušlechtilých pohnutek.
- Podávejte své myšlenky přitažlivým způsobem.
- Probuďte v lidech touhu vyniknout.
Máte-li chuť nebo potřebu komunikační kurz absolvovat, kontaktujte mě. Nudit se rozhodně nebudete a získané informace budete využívat denně v praxi.