Co je stres a jak mu předejít
Všichni jsme ho někdy na sobě pocítili. Ať už ve škole, práci nebo doma. Každý má jiné projevy, ale vždy je to nepříjemné a ovlivňuje nás to i v jiných oblastech. Stres je příčinou neschod na pracovištích, ovlivňuje výkonnost a má vážné dopady na lidské zdraví a psychiku. Víte, že stres ovlivňuje téměř každého čtvrtého zaměstnance v EÚ? Ve studiích se uvádí, že je zodpovědný za 50 až 60 % všech zameškaných pracovních dní. Bohužel počet lidí, kteří trpí pracovním stresem má rostoucí tendenci. (Zdroj: European Agency for Safety and Health at Work)
Nepodceňujte ho. Způsobuje absence, problémy s disciplínou, nižší produktivitu, chyby a nehody, úrazy, psychosociální problémy, zdravotní problémy apod...
Definice stresu zní asi takto: souhrn tělesných a duševních reakcí, které vznikají jako odpověď na mimořádné a zatěžující situace. Není však důležité, jaká je situace samotná – významné je, zda ji člověk vnímá jako ohrožující.
Jak se objeví stresory, v těle se odehrává fyzická a chemická reakce, aby se většina tělesných energetických zásob převedla na aktivování fyzické síly. Jde o tzv. poplachovou reakci, která úlohou energizuje organizmus. Při poplachové reakci v těle proběhnou chemické změny (vyloučený adrenalin a endorfíny, zvýšený tlak, tep a dechová frekvence...) Tyto reakce v naší dávné minulosti sloužili na zaktivování organismu při fyzickém ohrožení – z tohoto důvodu ve stresové situaci cítíme motiv pro boj (udeřit, kopat, zuřit) nebo útěk (vzdát se, plakat...)
V současné civilizované době však tyto projevy nemůžeme celkem svobodně projevit. Napětí v sobě často dusíme, potlačujeme...
Ve stresové situaci náš organizmus mobilizuje rezervní sily a v takovém okamžiku jsme připraveni na překonávání velkých výzev. Dá se říci, že stres zvyšuje naši výkonnost – krátkodobě vydržíme bez spánku, umíme se překonávat, stihneme více úloh, dokážeme „nemožné“... Ano, pod stresem jsme výkonnější, jak intenzita stresu překoná snesitelnou úroveň, stres začne vyčerpávat a poškozovat organizmus. Velmi často se teď mluví o syndromu vyhoření, ten právě začíná nezvládnutým stresem.
Stres se dělí do tří základních kategorií:
- Akutní stres - je okamžitá reakce na stresor (ohrožení života, zdraví, obavy z neúspěchu, konflikty, časový tlak...)
- Střednědobý střed - přechodná forma mezi akutním a chronickým stresem – při něm nejde o ohrožení hodnot, ale o jejich dočasnou ztrátu. Ztráta hodnot je dočasná a nahraditelná.
- Chronický stres znamená trvalou ztrátu hodnot nebo jejich dlouhodobou nedostupnost. Tento stres přetrvává a člověk z problémů nevidí východisko.
A teď co s tím? Lidé, kteří umí relaxovat, se dokážou lépe vyrovnat se stresovými situacemi. Po období stresu a napětí musí následovat období pokoje a relaxace. Například upřímný a srdečný smích přináší organizmu okamžité uvolnění. Smích probouzí energii, prokysličuje tělo a přináší úlevu i nadhled. Výzkumy ukazují, že smích přispívá k poklesu hladiny stresových hormonů v krvi a současně posilňuje imunitní systém člověka. Také změna vnímání a hodnocení sebe a venkovních podnětů dokáže přinést trvalé řešení. Např.:
- změníme způsob rozmýšlení o situaci
- nezabýváme se problémem, když to není nutné
- přehodnotíme význam daného problému
- najdeme nové a netradiční možnosti řešení
- změníme priority a pod.
Utápění se v negativních a neproduktivních myšlenkách, obviňování sebe a druhých, podrážděné uvažování, negativní očekávání... to vše vytváří v těle stresovou odozvu a nepomáhame si tím.
a naopak...
- Dívat se na věci reálně, bez strachu, myslet pozitivně a důvěřovat si... to dává větší moc na životě i nad stresovými situacemi.
- Mluvit o problému s druhým člověkem pomůže víc než nosit si svoje břemeno osamotě.
- Obavy musíme umět pustit z hlavy. Když se dokážeme na chvíli zastavit a upokojit, uvědomíme si, že se často stresujeme kvůli zbytečným představám.
- Často po problému řešíme další problém.
- Zastavme se však a po každém úspěchu se oceňme. Pochvalme se za to, co jsme už v životě dokázali, jak jsme překonali poslední těžkosti.
- Je dobré problémy řešit hned a neodkládat je – jinak se hromadí, do budoucnosti ješte můžou narůst a my nemáme pokoj, stále se kvůli ním znepokojujeme. Jak máme problémy v práci, v domácnosti, řešíme je hned.
- Tlaky na pracovišti, termíny a deadliny, náročné vztahy, změny, stálé požadavky na výkon, vědomosti a o mnohé si říká rodina, naše okolí...
Nenechte se zahltit, zahnat do kouta, oslabit stresem. Buďte k sobě upřímní, pokud na něco nestačíte, neobávejte si říct o pomoc. Pokud něco nechcete, naučte se říkat NE.