Odborníci opět před Vánoci varují před nebezpečnými hračkami
Tisková zpráva
Praha - V České republice působí řada neziskových organizací, které radí zejména rodičům malých dětí, jak předejít nákupu nebezpečných hraček a to nejen před Vánoci. Jedním z těchto webů je i dlouho trvající projekt Budulinek.eu, na kterém autoři pravidelně uveřejňují seznam nevyhovujících či rizikových výrobků. Především před Vánoci je podle expertů nutná zvýšená obezřetnost. Mnozí spotřebitelé se nechají ovlivnit nízkou cenou nebo líbivým obalem. Proto odborníci zásadně radí: Zvolte raději jen certifikované produkty.
Jak vybrat vhodnou a nezávadnou hračku doporučuje expertka Lenka Mužíčková z poradenského serveru Budulínek.eu: „Vyhýbejte se parfémovaným hračkám, které mohou u dětí vyvolávat alergie. U produktů z PVC zase hrozí velké riziko flalátů. Hledejte označení „Neobsahuje PVC“ (PVC-free) nebo „Neobsahuje ftaláty“ (Phthalate-free).“
O čem se neví a je třeba to brát v patrnost
Téměř všudypřítomné označení CE negarantuje kvalitu výrobků. Je to závazek výrobce, že konkrétní výrobek byl testován na svou kvalitu, aby byl v souladu s evropskými předpisy, ale není to certifikát kvality, jako jsou například značky České kvality. Nikoli jistota. Další ošemetnou záležitostí může být koupě příliš malých "hraček", které jsou výrobcem certifikovány jako dekorace. Nevztahují se na ně povolené limity pro chemikálie v hračkách a mohou být zdraví škodlivé.
„Pamatujte, kvalita je důležitější než množství. Upřednostňujte hračky z přírodních materiálů. Mezi nejvhodnější patří dřevo, vlna, bavlna, len, papír, kůže apod. Z nich hračku můžete vyrobit i sami doma. Pokud k tomu přizvete i vaše dítě, samotný proces výroby se stane hrou,“ dodává Lenka Mužíčková.
Projekt na ochranu dětí před nebezpečnými výrobky Budulinek.eu založila lékařka Zuzana Roithová. Cílem projektu je poskytovat informace, aby se rodiče i široká veřejnost lépe orientovali na trhu v oblasti nezávadných hraček, oblečení, obuvi a potravin.
Více informací naleznete na webu: www.budulinek.eu